Bawana, New Delhi, Delhi
GST No. 07BVQPK0214C1ZZ
Approx. Rs 560 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Pigment Type | Organic |
| Shade | Maroon |
| Application | Coating, Ink, Textile, Plastic, Paint, Rubber |
| Colour Index | PR 48:2 |
| Light Fastness | 5–6 |
| Usage/Application | Textile Fibre |
| Heat Resistance | 200°C |
| Type | Water based |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Durga Polychem |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
Approx. Rs 135 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Type | Synthetic |
| Purity | 100% |
| Packaging size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Usage | Paver blocks, Paint, Rubber, Tiles |
| Shade | Light red |
| Grade | A |
| Origin | Indian |
| Packaging Type | Bag |
| Usage/Application | Industrial |
Red oxide powder is most widely occurring in nature. It is basic mineral for steel plant. Red oxide has tremendous application in building, construction, paint and many other industries. In India, good quality with high percentage of iron oxide is available in several regions.
Explore More Products
© Durga Polychem. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited