Bawana, New Delhi, Delhi
GST No. 07BVQPK0214C1ZZ
Approx. Rs 230 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Grade | Rutile |
| Application | PVC, Paint, Plastic, Rubber, Adhesive, Textile, Paper, Ink, Masterbatch |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | 98–99 % |
| Brand | Jinhai china |
| Usage/Application | Paint,ink,plastic,rubber etc. |
| Purity % | 99.99% |
| Packaging Type | 25 kg |
| Foamq | Powder |
Tio2 R6618 is used in paint plastic ink etc.
Specification/Additional Details
Approx. Rs 280 / KgGet Latest Price
Product Details:| Grade | Rutile |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | 98–99 % |
| Polymorph Form | Rutile |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Paint & Coatings |
| Application | Plastics |
Approx. Rs 245 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | Rutile |
| Application | PAINT&PLASTIC |
| Form | Powder |
| Purity | 98–99 % |
| Purity % | 99% |
| State of Matter | powder |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging size | 25Kg |
Approx. Rs 190 / KgGet Latest Price
Product Details:| Grade | Industrial Grade |
| TiO2 Content | >=98% |
| Purity | 98.8 % |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Density | 3.8 g/cm3 |
| Ph Value | 7.1 ph |
| Molecular Weight | 80 g/mol |
| CAS NO | 13463-67-7 |
| Usage/Application | universal level rubber, paint, plastic, paper making and printing |
| CAS Number | 13463-67-7 |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© Durga Polychem. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited