Bawana, New Delhi, Delhi
GST No. 07BVQPK0214C1ZZ
Approx. Rs 248 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Grade | Rutile |
| Application | Cosmetics, Masterbatch, Textile, Ink, Paint, Paper, Rubber, Adhesive, Plastic |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | 90–94 % |
| Brand | kmml |
| Usage/Application | Paint plastic ink |
| Purity % | 99.99% |
| Packaging Type | 25 kg paper bag |
| Model | Rc822 |
Approx. Rs 265 / KgGet Latest Price
Product Details:| Grade | Rutile |
| Application | PVC, Paint, Paper, Plastic, Rubber |
| Form | Powder |
| Purity | 98–99 % |
| Brand | KMML |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Usage/Application | Brightening |
| Rutile content | 99+ % |
| Model Number | RC808 |
General Description:
KEMOX RC 808 is chloride process Rutile Titanium Dioxide pigment surface treated with alumina, zirconia and silica. It is designed to a universal grade suitable for multipurpose applications where outstanding optical properties, very good gloss retention and chalk resistance is required.KEMOX RC 808 gives high gloss, haze free finishes and high brightness. It is easily dispersed and has very high tinting strength and produces clean shades in tints.
Applications:
KEMOX RC 808 is recommended for automotive, industrial and architectural finishes. It is recommended for coil coating, radiation cured finishes, emulsion paint systems powder coatings, water borne coatings and printing inks. It can also be used for letter –presses gravure, polyamides and other inks where low abrasive pigments are required.
Approx. Rs 260 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | Rutile |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | 98–99 % |
| Polymorph Form | Rutile |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Plastics |
| Usage/Application | Cosmetic |
Approx. Rs 240 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | Rutile |
| Application | industrial |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | powder |
| Purity | 98–99 % |
| Purity % | 99.99% |
| State of Matter | powder |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© Durga Polychem. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited