Bawana, New Delhi, Delhi
GST No. 07BVQPK0214C1ZZ
Approx. Rs 360 / KgGet Latest Price
Product Details:| Grade | Plastic Grade |
| Shade | Red Shade |
| Application | Masterbatch, Cosmetic, Plastic, Ink |
| Heat Stability | ≤300 °C |
| Form | Powder |
| Country Of Origin | India |
| Brand | Ferro |
| Color | Blue |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Paint,ink,plastic,masterbatch etc |
| Packaging Type | 25 kg |
Approx. Rs 286 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Color | Red |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Paint plastic ink |
| Application | Inks, Rubber, Plastics, Textiles, Construction, Leather, Cosmetics, Paints & Coatings |
| CAS Number | 500200435 |
| Chemical Class | Titanium Dioxide |
| Product Type | Powder form |
| Packaging Type | Bag |
| Grade Type | Industrial Grade |
| Type | Organic |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
An inorganic pigment is a material, typically a metal oxide or synthetic chemical, that alters the color of reflected or transmitted light through selective absorption of wavelengths.
Explore More Products
© Durga Polychem. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited