Bawana, New Delhi, Delhi
GST No. 07BVQPK0214C1ZZ
Approx. Rs 2,900 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Color Shade | Violet |
| Application | Ink, Masterbatch, Rubber, Coating, Automotive Coating, Textile Printing, Leather, Powder Coating, Paint, Plastic |
| Color | Blue |
| Form | Powder |
| Packaging Type | 10 kg drum |
| Usage/Application | Paints,ink,plastics,rubber etc. |
| Binder Compatibility | Water Based |
| Packaging Size | 10kg |
| Brand | Pidilite industries ltd |
| Purity | 99% |
ACROLITE FAST VIOLET KBLB PLASTIC BY PIDILITE INDUTRIES LTD. IS A HIGH TINCTORIAL BLUISH ORGANIC PIGMENT. IT EXHIBITS GOOD LIGHT AND WEATHERING FASTNESS PROPERTIES. IT IS SUITABLE FOR SHADING THE GREENISH PHTHALOCYANINE BLUE PIGMENT TO THE REDER SIDE.
Approx. Rs 480 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 20 Kg |
| Pigment Type | Organic |
| Shade | Bright Red |
| Application | Plastic |
| Colour Index | PR 48:2 |
| Light Fastness | 5–6 |
| Usage/Application | Paint |
| Heat Resistance | 180°C |
| Type | Solvent based |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Sudarshan pigments |
| Packaging Type | 20 kg packing |
| Form | Powder |
Approx. Rs 95 / KgGet Latest Price
Product Details:| Physical Form | Powder |
| Color | Red |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Bag |
| Usage/Application | Paint/Rubber |
Explore More Products
© Durga Polychem. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited