Bawana, New Delhi, Delhi
GST No. 07BVQPK0214C1ZZ
Approx. Rs 2,990 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Color Shade | Yellow |
| Application | Textile Printing, Rubber, Coating, Ink, Leather, Masterbatch, Paint, Powder Coating, Automotive Coating, Plastic |
| Color | Blue |
| Form | Powder |
| Binder Compatibility | Water Based |
| Heat Resistance | 360% |
| CI Name | Violet 23 |
| Shade | Blue |
| Packaging Size | 10kg |
| Commercial Name | Acrolite fast violet kblb |
| Brand | PIDILITE INDUSTRIES |
| Purity | 98.9% |
| Grade | Kblb plastic |
| Place of origin | Made in india |
| Is It Eco Friendly | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 440 / KgGet Latest Price
Product Details:| Pigment Type | Organic |
| Application | Ink, Plastic, Construction, Paint, Cosmetic, Textile, Rubber |
| Form | Powder |
| Light Fastness | 5–6 |
| Heat Resistance | 180°C |
| Type | Organic |
| Usage/Application | Paint/Rubber/Ink |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Place of origin | India |
Approx. Rs 440 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 20 Kg |
| Pigment Type | Organic |
| Color | Blue |
| Application | Rubber, Paint, Coating, Plastic, Ink, Textile |
| Shade | Blue |
| Colour Index | PB 15 |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Light Fastness | 6–7 |
| Heat Resistance | 220°C |
| Usage/Application | plastic paint ink etc |
| CI Name | 15.0 |
| Form | Powder |
| Commercial Name | Pigment Blue |
| CAS Number | 25465 |
| Packaging Size | 10 kg |
| Brand | Sudarshan pigments ltd. |
Additional Information:
Approx. Rs 500 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Pigment Type | Organic |
| Color | Green |
| Application | Plastic, Paint, Coating, Textile, Rubber, Ink |
| Shade | Green |
| Brand | Sudarshan |
| Colour Index | PG 8 |
| Packaging Type | BAG |
| Light Fastness | 6–7 |
| Heat Resistance | 220°C |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Plastic Paint,rubber,ink Etc.. |
| Packaging Size | 10 kg |
| Commercial Name | Green 7 |
Approx. Rs 450 / KgGet Latest Price
Product Details:| Shade | BLUE |
| Application | Coating, Plastic, Paint, Rubber, Ink |
| Form | Powder |
| Colour Index | PB 15:1 |
| Light Fastness | 6–7 |
| Heat Resistance | 220°C |
| Brand | Sudarshan |
| Packaging Type | Bag |
| Usage/Application | Plastic |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 99% |
Explore More Products
© Durga Polychem. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited