Bawana, New Delhi, Delhi
GST No. 07BVQPK0214C1ZZ
Approx. Rs 255 / KgGet Latest Price
Product Details:| Grade | Rutile |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | 98–99 % |
| Polymorph Form | Rutile |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Paint & Coatings |
| Application | Plastics |
Approx. Rs 250 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | Plastic Grade |
| Application | paint and coated |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | powder |
| Purity | 98–99 % |
| Purity % | 99.99% |
| State of Matter | powder |
| Country of Origin | Made in India |
We are the leading, Wholesale, Trader of an extensive array of Titanium Dioxide, Industrial Powder, Whitening Agent And Powder, Lithopone Powder, Anti Moisture Powder etc. we direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratifications. moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
Approx. Rs 240 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | Plastic Grade |
| Application | Paint |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | powder |
| Purity | 98–99 % |
| Purity % | 99.99% |
| State of Matter | powder |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 290 / KgGet Latest Price
Product Details:| Grade | Rutile |
| Application | Plastics |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Plastics |
| Form | Powder |
| Purity | 98–99 % |
| Polymorph Form | Rutile |
| Color | White |
| Molecular Formula | TiO2 |
Approx. Rs 275 / KgGet Latest Price
Product Details:| Pigment Type | Titanium Dioxide |
| Application | Rubber, Paint, Adhesive |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | 98–99 % |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | bag |
| Molecular Formula | TiO2 |
| Color | White |
Explore More Products
© Durga Polychem. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited