Bawana, New Delhi, Delhi
GST No. 07BVQPK0214C1ZZ
Approx. Rs 400 / KgGet Latest Price
Product Details:| Colour | Red |
| Pigment Type | Organic |
| Application | Construction, Textile, Rubber, Plastic, Paint, Cosmetic, Ink |
| Form | Powder |
| Light Fastness | 5–6 |
| Heat Resistance | 200°C |
| Paste Type | Water Based Pigment Paste |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sudarshan |
| Pack size | 100Gm |
| Pack type | Bottle |
Approx. Rs 450 / KgGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Shade | Neutral Shade |
| Usage | Rubber, Paint, Textile, Paper, Ink, Plastic, Coating |
| Form | Powder |
| Purity | 98% |
| Packaging Type | Bag |
| Color Index | Pigment Yellow 13 |
| Usage/Application | Paint |
| Heat Stability | ≤180 °C |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 10 kg |
Pigment Yellow 13 is an organic class compound with a chemical formula C36H34Cl2N6O4 and average molecular mass of 685.61 grams per mol. It is commonly used in cosmetic industries as a colorant to impart colors to the products such as hair dyes.
Explore More Products
© Durga Polychem. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited